Pozor !!!  Ve středu 8.5.2024 bude prodejna zavřená.

Elektronická cigareta v těhotenství: Ano nebo ne?

Jste těhotná, ale nedokážete odolat chuti na elektronickou cigaretu? Nejste si ovšem jistá tím, zda je e-cigareta ve vašem stavu vhodná? Odpovědi na otázky týkající se užívání e-cigaret v těhotenství najdeš v následujícím shrnutí komplexních informací a názorů týkajících se právě škodlivosti e-cigaret v těhotenství. Díky těmto informacím se budete moci snadněji rozhodnout o zdraví svém i svého nenarozeného dítěte.

Důležitost informovanosti těhotných žen o rizicích e-cigaret

To, aby byla těhotná žena informovaná o rizicích spojených s užíváním elektronických cigaret hraje důležitou roli. Včasnou informovanost by měli zajišťovat především gynekologové, kteří by svoje těhotné pacientky měli informovat o všech rizicích souvisejících s užíváním návykových látek během těhotenství a o dopadech na plod.

Nebezpečí užívání e-cigaret v těhotenství

Vaping je moderní alternativou klasického kouření. Jak je to ovšem s užíváním e-cigaret v těhotenství? Mohou těhotné ženy vapovat nebo by si raději tento nešvar měly odpustit? Užívání elektronických cigaret v těhotenství může představovat nebezpečí, a to konkrétně v podobě poškození plodu. Pokud ovšem byla žena před těhotenstvím zvyklá užívat elektronické cigarety a nedaří se jí přestat, je možné během těhotenství pozvolna přestávat, aby tělo závislé na nikotinu neutrpělo šok. I když samozřejmě je ideální pokusit se této závislosti zbavit ještě před otěhotněním. Vhodným řešením může být vapování beznikotinových náplní.

Možná rizika pro matku

  • zvýšení krevního tlaku a riziko předčasného porodu
  • vliv na placentu – omezený přísun živin a kyslíku pro plod
  • oslabení imunitního systému
  • zvýšené riziko vzniku srdečních onemocnění

Možná rizika pro plod

  • vývojové vady
  • nízká porodní hmotnost
  • neurologické problémy

Výzkumy a studie zkoumající vliv nikotinu a dalších látek v e-cigaretách na plod

  1. Podle provedených lékařských studií je elektronická cigareta ve srovnání s klasickou cigaretou o 95 % méně škodlivá, a to z toho důvodu, že během vapování nevznikají žádné škodlivé látky způsobené spalováním. Dochází totiž jen k zahřívání e-liquidu a tvorbě páry, která se inhaluje.
  2. Odhaduje se, že přibližně 10 % z těch žen, které kouřili před těhotenstvím, nepřestane ani během těhotenství. Podle studie provedené lowskou univerzitou, která měla k dispozici údaje od 27 tisíc žen, jich 4 % v době těhotenství užívalo elektronickou cigaretu.
  3. Výzkumy připouští také to, že celkově negativní vliv na zdraví není možné 100 % určit. E-cigaretu tak není možné jednoznačně označit jako škodlivou pro těhotnou ženu a plod.
  4. Podle studie odborníků zveřejněné v roce 2017 dochází zahříváním e-liquidu k možnému vzniku nových sloučenin, u kterých je těžké odhadovat přesné dopady na plod.

Názory a perspektivy odborníků na těhotenství a zdraví

Pokud byla žena zvyklá užívat elektronické cigarety již před těhotenstvím, nedoporučují lékaři přestávat s vapováním ze dne na den. Tělo by totiž mohlo prožít velký šok, což by se odrazilo i na zdraví plodu.

Podle některých odborníků na těhotenství a zdraví je ovšem pokračování kouření v těhotenství nebezpečné pro matku i plod a je proto na místě s užíváním elektronických cigaret co nejdříve přestat.

Mnozí odborníci se ovšem shodují v tom, že jelikož je elektronická cigareta zdravější alternativou klasického kouření nebo vapování v těhotenství takové dopady jako klasické kouření. Pravým původcem škodlivin totiž není nikotin, ale vdechované částice z běžných cigaret, jako je například dehet a jiné chemikálie.